The Explorers Club - Oddział Polski
Fot. Monika Rogozińska
Zjazd Oddziału Polskiego The Explorers Club odbył się 25 stycznia 2014 r. w Krakowie, w Hotelu Gródek mającego status muzeum archeologicznego.
Fot. Archiwum Romana Zajdera
Oddział Polski The Explorers Club wsparł z sukcesem kandydaturę Polski do Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO (World Heritage Committee). Film „The Art of Sharing. Poland for World Heritage", powstały z inicjatywy naszego Stowarzyszenia i zrealizowany przez jego członków, zaprezentowaliśmy 15 listopada 2013 roku w siedzibie UNESCO w Paryżu. Pokazujemy w nim kompetencje polskich naukowców, wszechstronność polskiej szkoły konserwacji, która narodziła się na gruzach.
W schronisku w Morskim Oku 28 maja 2013 odsłoniliśmy tablicę, która przypomina odwiedziny pierwszego zdobywcy Mount Everestu w Tatrach.
Tygodniową, jedyną wizytę w Polsce sir Edmunda Hillary'ego z żoną lady June, organizowałam w imieniu Oddziału Polskiego The Explorers Club wraz z Polską Organizacją Turystyczną i pomocą p. Bogusława Nowaka, mieszkającego w Nowej Zelandii, który towarzyszył Hillarym w podróży. Odbyła się w czerwcu 2004 r., w 100-lecie The Explorers Club, którego sir Edmund był Honorowym Prezesem. W Warszawie i Krakowie miał otwarte dla wszystkich spotkania w aulach uczelni, a w Zakopanem spotkał się z alpinistami. W Morskim Oku pasowany był na Honorowego Górala.
Sir Edmund Hillary jest postacią, którą należy pamiętać. Dużo dobrego w swoim życiu zrobił dla innych...
Wystawa "Uratowane z Potopu" prezentuje fotografie z niezwykłych wypraw. Oto na rzece w środku paromilionowiej stolicy państwa pracują ekspedycje eksploracyjne, czego przez lata nikt nie zauważa. Dopiero wędkarz, zobaczywszy na łasze piasku w Wiśle rzeźbioną marmurową fontannę zatelefonuje do telewizji. Wtedy media dostrzegą archeologów wyciągających z rzeki marmurowe elementy pałaców...
Trwający wciąż projekt "Wisła 1655-1906-2009 - Interdyscyplinarne badania dnia rzeki" ma na celu odszukanie i wydobycie zabytków zrabowanych przez Szwedów w czasie Potopu z królewskich rezydencji w Warszawie. Pochłonęła je woda po zatonięciu barki uwożącej łupy Wisłą.
W ciągu czterech lat ekspedycje prowadziły badania na rzece w środku Warszawy. Odnalazły pod wodą 12 ton bezcennych marmurowych fragmentów elewacji rezydencji Jana Kazimierza, fontanny z ogrodów króla, posadzki z Zamku Królewskiego, rzeźby, koła i kule XVII-wiecznych armat...
IV Łódzki Festiwal Nurkowania Wrakowego odbył się w sobotę 16 lutego 2013 r. w budynku Politechniki Łódzkiej przy ulicy Wólczańskiej 213.
Oddział Polski The Explorers Club sprawował Patronat Honorowy nad Festiwalem zorganizowanym i prowadzonym przez jego członków: Piotra Wytykowskiego, Romana Zajdera i Marcina Jamkowskiego. Festiwal otworzyła Monika Rogozińska. www.festiwalwrakowy.com
5 lat temu, 8 grudnia 2007 roku, w wieku 87 lat zmarł Ryszard Wiktor Schramm, profesor nadzwyczajny UAM, biolog, biochemik, taternik, alpinista, polarnik, odkrywca.
Fragmenty budynków z XVII wieku wydobywa z Wisły w stolicy wyprawa Uniwersytetu Warszawskiego. Teren utkany jest niewybuchami z II wojny światowej. Archeolodzy uważają, że pozyskana wiedza warta jest ryzyka.
15-18 marca 2012 r.
.Błękitny wieżowiec powstaje w miejscu zburzonych budynków World Trade Center. Zdjęcie Manhattanu zrobiłam rankiem 17 marca (Fot. MR)
Zebranie Prezesów Oddziałów i Rady Dyrektorów The Explorers Club (Chapter Chair Conference) w Centrali Klubu na Manhattanie 16 marca. Przedstawicielka Oddziału Polskiego siedzi pierwsza z prawej strony (Archiwum MR)
Doroczne spotkania The Explorers Club dają możliwość ogarnięcia kondycji Klubu , do którego należą przedstawiciele ok. 60 krajów skupieni w 30 Oddziałach, poznania nowych frontów eksploracji, sprawozdań z wypraw, spotkania badaczy, przyjaciół. Pozwalają zaprezentować polskie dokonania eksploracyjne. Przedstawiając raport działalności Oddziału Polskiego, relacje z wizyt w naszym kraju członków Klubu, w których przygotowaniu i przebiegu uczestniczę, mam okazje pokazać urodę Polski i zaprosić do jej odwiedzenia. Wszyscy bowiem jesteśmy także ambasadorami swoich krajów na tym międzynarodowym forum.
25 luty 2012 r.
III Łódzki Festiwal Nurkowania Wrakowego, zorganizowany pod patronatem Oddziału Polskiego The Explorers Club przez członków Klubu: Piotra Wytykowskiego i Romana Zajdera, wyrasta na jedną z najważniejszych i najciekawszych konferencji w kraju dotyczących podwodnych tajemnic, informacji o przeszłości, jakie kryją zatopione statki i okręty. Nurkowie podzielili się swoim fascynującym doświadczeniem. Eksploracja mórz i oceanów słusznie porównywana jest do lotów w kosmos. Nurkowanie ma charakter pionierski, a za błędy płaci się życiem.
Od lewej: dr Piotr Nykiel, Roman Zajder, Monika Rogozińska, Piotr Wytykowski, Richie Kohler, Leight Bishop, Marcin Jamkowski. Poza dr Nykielem pozostałe osoby na zdjęciu należą do The Explorers Club (Archiwum MR)
25 lutego 2012 r. w Łodzi cały dzień symultanicznie odbywały się prezentacje i warsztaty. Adam Wysoczański zabrał nas na wrak „Andrea Dorii” – pasażerski nowoczesny liniowiec, dumę przemysłu narodowego Włochów, który zatonął w 1956 r. po zderzeniu z innym statkiem pasażerskim, dzień drogi od Long Island. Od tamtej pory ponad dwa razy więcej osób zginęło podczas eksploracji wraku (16 osób do lutego 2012 r.) niż w czasie katastrofy.
Richie Kohler wyciągnął swego czasu z „Andrea Dorii” tyle zastawy stołowej i innych gadżetów (prawo amerykańskie w przeciwieństwie do polskiego zezwala na to), że ogłoszono go żartobliwie „królem tonażu”...
Jerzy Donimirski, właściciel Hotelu Gródek w Krakowie, 20 stycznia 2012 r. wyróżniony został tytułem Friend of Exploration za szczególnie zasługi dla Oddziału Polskiego The Explorers Club.
20 stycznia 2012 r. odbyła się konferencja Oddziału Polskiego The Explorers Club w Hotelu Gródek w Krakowie. Jest to jedyny hotel w Krakowie o statusie Muzeum Archeologicznego. Na przełomie XIII i XIV w. znajdowała się tu, na Gródku, siedziba wójta Alberta. W gablotach restauracji wystawione są znalezione podczas odbudowy przedmioty, m. in. pisanka kijowska z XII/XIII w., płytki posadzkowe czy łyżwy kościane z XII w., naczynia gliniane z XV w.
16 grudnia 2011 r. odbył się Dzień Archeologii Podwodnej na Uniwersytecie Warszawskim w nowym budynku Biblioteki UW (ul. Dobra 56/66).
Bezcenne zabytki ponad 350 lat leżały w Wiśle. Część z nich zdobiła Zamek Królewski.
– Na wysokości stolicy widoczność w rzece wynosi 10 – 30 cm. Pół metra pod wodą jest czarno. Ciemności nie przebija światło latarki – mówi nurek zawodowy Tomasz Mieleszko. - Pracuje się po omacku. Nurkowanie w Wiśle jest trudne ze względu na siłę prądów. Rzucało mną w wodzie jak chorągiewką na dachu. Nurt złamał drabinkę aluminiową przymocowaną do barki. Operator nie mógł utrzymać kamery na wysięgniku.
Treść całego artykułu w "Rzeczpospolitej"
Herb Wazów odnaleziony w Wiśle podczas ekspedycji w środku Warszawy! Marmurowy fragment zamku Królewskiego prezentują twórcy i organizatorzy projektu "Wisła 1655-1906-2009-Interdyscyplinarne badania dna rzeki": dr Justyna Jasiewicz, dr Hubert Kowalski, Marcin Jamkowski (członek Oddziału Polskiego The Explorers Club)
Fot. Monika Rogozińska
Wykład Prof. Klausa Schmidta z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego w Berlinie: “Gobekli Tepe, Early Neolithic Sanctuaries in Upper Mesopotamia” Gobekli Tepe (Turcja) jest najstarszym znanym na naszej planecie sanktuarium, miejscem kultu zbudowanym przez człowieka: powstało w 10 tysiącleciu przed Chrystusem. To w tym rejonie prawdopodobnie zaczęła się neolityczna rewolucja: ludzie zmienili tryb życia ze zbieracko-łowieckiego na osiadły. Bogato rzeźbione monumentalne kręgi wzniesiono ponad 6 tys. lat przed Stonehenge na Wyspach Brytyjskich.
Profesor Giuseppe Orefici otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Profesor Giuseppe Orefici jest archeologiem, członkiem Oddziału Polskiego The Explorers Club, twórcą i kierownikiem Włoskiego Centrum Archeologicznych Badań Prekolumbijskich i Projektu Archeologicznego Nasca, badającego centrum ceremonialne kultury Nasca w Cahuachi na peruwiańskiej pustyni Nazca, twórcą i dyrektorem Muzeum Antonini w miejscowości Nazca. Współprowadzi projekt badawczy w Tiawanaku w Boliwii. Uroczystość odbyła się 19 października 2011 r. w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Otwarcie wystawy w 100-lecie odkrycia Machu Picchu przez Hirama Binghama (członka The Explorers Club) w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego 11 października 2011 r.
Czy ten amerykański naukowiec i polityk rzeczywiście odkrył Machu Picchu?
Machu Picchu. Fot. Monika Rogozińska
Monika Rogozińska
Rzeczpospolita, 25-06-2010
W peruwiańskim Cuzco, dawnej stolicy Imperium Inków, otwarto polską stację naukową
źródło: Fotorzepa/MonikaRogozińska
Cuzco (wys. 3400 m n.p.m.) będzie bazą dla badań w górach, dżungli i na pustyni
źródło: Fotorzepa/MonikaRogozińska
Prof. Mariusz Ziółkowski pokieruje polską stacją w Cuzco