Prezydent w Polsce

 
Polskę odwiedził Prezes The Explorers Club Alan Nichols z żoną Becky Rygh. Między 8 a 11 lutego 2014 r. spotkali się z członkami Oddziału Polskiego w Warszawie i Krakowie, zwiedzili te miasta, wysłuchali wielu prezentacji na temat polskich dokonań eksploracyjnych, złożyli wizytę prof. dr hab. Alojzemu Nowakowi - Prorektorowi ds. badań naukowych i współpracy Uniwersytetu Warszawskiego. Organizowałam tę wizytę i opiekowałam się gośćmi podczas pobytu w naszym kraju. 
W Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, gdzie Prezes Alan Nichols wygłosił prelekcję „Back to the Future”, zaprezentowaliśmy Flagę 160 The Explorers Club. Jest dla nas szczęśliwa.
 
A.Nichols1 w Polsce. Alan Nichols i inni Flaga 160. Fot. Piotr Wytykowski                                          Fot. Piotr Wytykowski
Od lewej: Prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski, Monika Rogozińska, Piotr Wytykowski. Prezentujemy Flagę 160 The Explorers Club w Muzeum Azji i Pacyfiku.
 
Flaga ta po raz pierwszy przyznawana została na wyprawę w 1955 r. Od tamtej pory towarzyszyła 22 ekspedycjom, wśród nich „Wyroczniom Inków” (Inca Oracles) do Peru i Boliwii prof. Mariusza Ziółkowskiego i Moniki Rogozińskiej. W 2007 roku Piotr Wytykowski i Roman Zajder otrzymali ją na ekspedycję nurkową “Sierra 2012” u wybrzeży Wyspy Bananowej (Banana Island) w Sierra Leone.
Flagę przywiózł z USA do Warszawy Piotr Wytykowski, będąc w drodze do Afryki na kolejną wyprawę nurkową, kontynuację poprzedniej: „Znikający Holender – Ekspedycja Sierra Leone 2014” (Vanishing Dutchman - Expedition Sierra 2014). Odnalazła ona wrak statku holenderskiego z porcelaną chińską. Jego zaginięcie odnotowały kroniki w Amsterdamie w XVIII w. Wyprawa ma doprowadzić do ostatecznej identyfikacji wraku.
 A.Nichols2 na UW
                                                      Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej
Prezes Alan Nichols, prof. Mariusz Ziółkowski FI’02, Becky Rygh, Monika Rogozińska przed Pałacem Kazimierzowskim Uniwersytetu Warszawskiego.    
         
A.Nichols3 w Krakowie                                        Fot: Archiwum Moniki Rogozińskiej
W bibliotece Hotelu Gródek w Krakowie: od lewej Michał Ciszewski i jego ojciec dr Andrzej Ciszewski - speleolodzy, Alan Nichols, dr Elżbieta Lisowska - iranista, orientalista, językoznawca, Ewa Wójcik – speleolog, mama Michała Ciszewskiego, Rebecca Rygh, Monika Rogozińska.
 
A.Nichols4 Wawel
 

                                                                     Fot. Monika Rogozińska

Pożegnalne zdjęcie. Alan Nichols i Becky Rygh przed Królewską Katedrą na Wawelu w Krakowie.

 

 
 
 
 

Komunikat

...