110 Zjazd The Explorers Club w Nowym Jorku 2014

13-16 marca 2014 r.
Gala w hotelu Waldorf Astoria pod hasłem:
Exploration & Technology. Celebrating Innovation in Discovery
(Eksploracja i technologia. Świętowanie innowacyjności w odkrywaniu)
 
Fot. Monika Rogozińska    
 
    Uroczystą kolację dorocznego zjazdu prowadził Prezes The Explorers Club Alan Nichols. Nagrody wręczali utytułowani medaliści Klubu: astronauci Buzz Aldrin – pierwszy człowiek który stąpał po Księżycu (wraz z nieżyjącym już Neilem Armstrongiem); Kathryn Sullivan – pierwsza Amerykanka „spacerująca” w kosmosie, uczestniczka misji wysłania Teleskopu Hubble’a w przestrzeń kosmiczną; prof. Sylvia Earle – biolog, oceanograf, nurek, zwana Her Depthness (Jej Głębokością). 
    Przesłanie do członków Klubu przekazał brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. W imieniu sparaliżowanego ojca wystąpił jego syn.
 
      ECAD2014 3
 
 Fot. Monika Rogozińska
 
    Nagrodę Prezesa Klubu - The President’s Award for Exploration and Technology otrzymał Elon Musk – 43-letni inżynier, informatyk, wizjoner nowych technologii urodzony w Południowej Afryce, miliarder, który z niejednego pieca jadł (pracował m. in. przy wyrębie lasów w Kanadzie) zanim prywatne rakiety i statek kosmiczny produkowane przez jego firmę Space X zastąpiły promy kosmiczne NASA w transporcie ładunków na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Wymyślił internetowe serwisy płatnicze i wiele wynalazków mających uczynić komunikację na Ziemi i w kosmosie szybszą, tańszą, łatwiejszą. Szykuje sprzęt do transportu ludzi na Marsa.
 
ECAD2014 4 Fot. Monika Rogozińska
     The Explorers Club Medal za całokształt działalności dostał 96. letni prof. Walter Heinrich Munk - wybitny oceanograf i geofizyk, pionier badania procesów i zjawisk zachodzących w oceanach.
     Urodzony w zamożnej i ustosunkowanej rodzinie w Wiedniu, stolicy ówczesnych Austro-Węgier, wysłany do szkół Nowego Jorku, żeby został finansistą, tych oczekiwań rodziny nie spełnił. Po anszlusie Austrii przyjął obywatelstwo amerykańskie. Badania w jakich uczestniczył nad prognozowaniem fal przybojowych i odpływowych, miały istotny wpływ na powodzenie desantu aliantów w Normandii. Jako naukowiec był świadkiem wybuchu bomb: atomowej i wodorowej na Atolu Bikini. Ma ogromny wkład w badania nad rozchodzeniem się dźwięków w oceanach.
     Zdumiewa żywotnością umysłu. Wciąż prowadzi zajęcia dla studentów. Pytany o możliwość rozwiązania tajemnicy zniknięcia nad Oceanem Indyjskim samolotu malezyjskiego lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu, prof. Munk odpowiedział, że gdyby ktoś zadał sobie trud analizy dźwięków z ogromu rejestrowanych danych, to bez trudu mógłby rozpoznać tonący samolot.
     Prof. Munk nie umiał mi odpowiedzieć na pytanie czy skoligacony jest z Aleksandrem Munkiem - właścicielem fabryki w Żywcu-Zabłociu i jego synem Walterem Munkiem - odznaczonym pośmiertnie Orderem Virtuti Militari za waleczność w wojnie z bolszewikami 1920 roku oraz drugim synem Zygfrydem Munkiem - zamordowanym w Katyniu oficerem Wojska Polskiego. Ciekawe by było to sprawdzić.
 
ECAD2014 5 Fot. Monika Rogozińska

     Sweeney Medal otrzymało w tym roku małżeństwo kanadyjskich fotografów (szczególnie przyrody): Rosemarie i Pat Keough.

ECAD2014 7 Fot. Monika Rogozińska

     Gościnny dom Rosemarie i Pat Keough na wyspie zachodniego wybrzeża Kanady jest miejscem spotkań eksploratorów. Rosemarie, gdy była Prezesem Oddziału Kanadyjskiego, wsparła moją batalię o to, żeby na gali w Waldorf Astoria dekoracją nie była wyłącznie gigantyczna flaga USA, spływająca od sufitu na scenę, tylko flagi państw, którego przedstawicielami są członkowie Klubu oraz żeby gala nie zaczynała się od hymnu Stanów Zjednoczonych, bo Klub jest międzynarodowy i trzeba by wypełnić wieczór ok. 60 hymnami. Udało się. Od tamtej pory tło sceny stanowi ekran, a flagi państw widnieją na balkonach. Rosemarie i Pat – przemili, skromni, ciepli ludzie, społecznicy łączący innych…

ECAD2014 8
 Fot. Monika Rogozińska

Polska flaga wśród flag kilkudziesięciu państw

 

      ECAD2014 9 Jego Wyskosc Ksiaze Butanu Jigyel Ugyen Wangchuck        ECAD2014 10
                                  Fot. Monika Rogozińska                                                                           Fot. Monika Rogozińska

Nie wiem czyja obecność bardziej elektryzowała gości: Jego Wysokości Księcia Butanu Jigyel Ugyen Wangchuck’a - Honorowego Gościa ECAD 2914 czy nowej żony Buzza Aldrina, która jest pilotem samolotów…

 

ECAD2014 11Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej

     Minęła północ. Pożegnalne zdjęcie na koniec gali dorocznego zjazdu w Waldorf Astoria - z prezes Oddziału Floryda Aidą „Idee” Belau.

 

W Centrali The Explorers Club na Manhattanie
 
 
Zebranie Prezesów Oddziałów
 
ECAD2014 13  ECAD2014 12
                                        
Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej/Pat Keough    
     
ECAD2014 14
  Fot. Monika Rogozińska
 
161 Flaga The Explorers Club, którą James Cameron zwiózł na dno Rowu Mariańskiego w Challenger Deep 26 marca 2012 roku. Nie będzie już pzrekazywana innym wyprawom.
 
ECAD2014 15
 Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej/Pat Keough     
         
Przy stole siedzi prof. Walter Munk (od lewej) i kpt. Alfred McLaren – polarnik, dowódca atomowej łodzi, były Prezes The Explorers Club. Z tyłu stoję z Roemarie Keough.
 
ECAD2014 16 MonikaJoe Kittling.Fot. Jim Clash
   Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej/Jim Clash

    Joe Kittinger (86. L.) – amerykański pilot wojskowy, opowiadał o swym skoku z balonu z wysokości ponad 30 km w 1960 r. (rok nurkowania kpt Dona Walsha i Jacquesa Piccarda w batyskafie „Trieste”). W chwili, gdy miał skoczyć zorientował się, że nie działa ciśnienie w rękawicy skafandra. Pomimo to skoczył. Spadał z prędkością prawie 990 km/godz. Widział jak ręka nabrzmiewa. Kiedy był pewien, że dłoń eksploduje, stracił przytomność. Ocknęło go szarpnięcie spadochronu otworzonego automatycznie. Ręka była cała. Zestrzelony podczas wojny w Wietnamie przesiedział 11 miesięcy w niewoli. Kittinger doradzał Felisowi Baumgartnerowi w jego skoku ze stratosfery w 2012 r. Porównanie tych dwóch wyczynów pokazało w jak różnych odbyły się epokach.

 

ECAD2014 17 Fot. Monika Rogozińska

Leroy Chiao z córeczką – amerykański inżynier i astronauta, uczestnik trzech misji promem kosmicznym, dowódca 10 Ekspedycji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 
ECAD2014 18
  Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej/Pat Keough  
            
Z kpt Donem Walshem – Prezesem Honorowy The Explorers Club, człowiekiem prawym i mądrym.
 

ECAD2014 22 Fot. Archiwum Moniki Rogozińskiej/Pat Keough

Śniadanie z grupą członków The Eplorers Club w prywatnym salonie na Manhattanie. U wezgłowia stołu siedzi Rosemary Keough.
     Wspaniale jest spotkać wspaniałych ludzi i opowiadać im o… wspaniałych Polakach.
 
    Pominiętą wczesniej część relacji z gali w Waldorf Astoria podaję na koniec ze względu na specjalny do niej „komentarz” wielkanocny.

 ECAD2014 6   ECAD2014 19
                                            Fot. Monika Rogozińska

     W tym roku Citation of Merit otrzymał wyjątkowo zespół, który również oddawał Flagę The Explorers Club. Spośród wielu wypraw flagowych Komitet Flag i Honorów wybiera jednądo oddania na scenie podczas zjazdu. Przywilej ten otrzymał w 2014 r. Apollo F-1 Engine Recovery Expedition Team.
     Zespół ten poszukiwał przez dwa lata na dnie oceanu silników rakiet Saturn V, które wynosiły astronautów w misjach Apollo. Odnalazł wiele szczątkówróżnych misji, w tym duży fragment silnika rakiety misji Apollo 11, pierwszej, jaka dowiozła ludzi na Księżyc: Neila Amstronga, Buzza Aldrina i dowódcę modułu Apolla 11 - Michaela Collinsa. Silnik leżał 44 lata w oceanie.
     Na pomysł poszukiwania tych silników wpadł Jeff Bezos - twórca Amazon.com, który uczestniczył w niej z członkami rodziny. Kierownikiem wypraw był David Conncannon, prawnik i organizator ekspedycji. Udział wzięło wielu innych członków Klubu. Cały zespół liczy ponad 100 osób, ale wsparły go i wspierają tysiące, liczne instytucje i organizacje. Projekt budzi olbrzymie zainteresowanie w USA. Jest symboliczny: łączy kosmos z głębinami oceanu, promuje eksplorację i jej wielkie kroki. Dla jego potrzeb używa się najnowszych technologii, by przypomnieć jak proste były tamte, jak ogromny dystans człowiek pokonał w ciągu ostatniego półwiecza. To nie jest koniec projektu. Komitet Flag i Honorów przyznał kolejną Flagę na kolejną wyprawę temu zespołowi.
 
                                    ECAD2014 20                       
Fot. Monika Rogozińska

Silniki rakiety Saturn misji Apollo-11, która wyniosła człowieka na Księżyc, zaprezentowany w Waldorf Astoria i…

 

ECAD2014 21

na kosmicznym mazurku wielkanocnym, który w domu w Warszawie, gdzie spotkaliśmy się rodzinnie na Święta Wielkanocne 2014, upiekł syn Łukasz - absolwent inżynierii lotniczej i kosmicznej, specjalista aerodynamiki w Airbus Helicopters.

Jak dobrze być w domu!

                                                                                         : )

 

Komunikat

...